Znaci koje daju ovlašćena lica

  
Ovlascena lica daju znake rukama i polozajem tela , zvucne i svetlosne poruke . Ucesnici u saobracaju moraju da postupaju po zahtevima izrazenim pomocu znakova ili po naredbama ovlascenih lica koja vrse kontrolu i regulisanje saobracaja .

Znaci koje daju ovlascena lica imaju sledece znacenje :

   Ruka podignuta vertikalno sa otvorenom sakom – znaci obavezno zaustavljanje za sva vozila . Ako je taj znak dat na raskrsnici , znaci zabranu prolaza za vozila , osim za ona vozila koja se , u momentu kad ovlasceno lice podigne ruku , ne mogu na bezbedan nacin zaustaviti , a za pesake – zabranu da prelaze kolovoz .

Ako je znak dat na otvorenom putu , on ima navedeno znacenje samo kad se ovlasceno lice nalazi na kolovozu .
Ovaj znak se moze davati i tablicom .

 Ruka horizontalno predrucena sa otvorenom sakom – znaci zabranu prolaza za sve ucesnike u saobracaju ciji smer kretanja sece smer ispruzene ruke .
Ovaj znak se moze davati i tablicom .

Lagano mahanje horizontalno odrucenom rukom gore – dole sa otvorenomsakom okrenutom nadole – znaci da vozac u cijem se smeru daje taj znak treba da smanji brzinu kretanja vozila .
Ovaj znak se moze davati  tablicom  i iz vozila .

Horizontalno predrucena ruka sa otvorenom sakom i kruzno kretanje podlaktice i sake od desna u levo – znaci da vozac u cijem se smeru daje ovaj znak , treba da ubrza kretanje vozila .
Ovaj znak se moze davati  tablicom  i iz vozila .

 Horizontalno odrucena ruka sa dlanom otvorene sake usmerene prema odredjenom vozilu – znaci da je vozac tog vozila obavezan da zaustavi vozilo kojim upravlja .
Ovaj znak se moze davati  tablicom  i iz vozila .


Telo u normalnom stojecem stavu ili telo u istom stavu sa rukama horizontalno odrucenim – oznacava da se vozila koja dolaze iz pravca u kome su okrenuta ledja , odnosno prsa ovlascenog lica moraju zaustaviti , a da vozila koja dolaze sa bocnih strana tog lica imaju pravo prolaza .

Zvucni znaci koje daju ovlascena lica
Zvucni znaci pistaljkom primenjuju se samo u kombinaciji sa znacima koji se daju rukama i to samo kad se ovlasceno lice nalazi van vozila . Zvucni znaci koje ovlasceno lice daje  pistaljkom imaju sledece znacenje :

Jedan zvizduk  znaci poziv ucesnicima u saobracaju koji ga cuju da obrate paznju na ovlasceno lice koje ce pomocu odgovarajuceg znaka izraziti odredjeni zahtev.
Vise uzastopnih zvizduka  znaci da je neki od ucesnika u saobracaju postupio protivno zahtevu izrazenom pomocu datih znaka , pravilima saobracaja ili saobracajnim znakovima.
Jedan dug zvizduk – dat istovremeno sa vertikalno podignutom rukom znaci obavezno zaustavljanje.

 

Svetlosni znaci koje rucno daju ovlascena lica 
Svetlosni znak koji se daje sredstvima koja  se rucno koriste ( fenjer , baterijska lampa i sl . )  je postojano crveno svetlo , kojim ovlasceno lice mase upravno na uzduznu osu puta . Taj znak znaci obavezu za vozaca da zaustavi vozilo koje se krece na delu puta gde se taj svetlosni znak daje .