Uključivanje u saobraćaj vozila javnog gradskog prevoza

 

   Za vreme voznje u naselju, vozac je duzan da vozilu javnog gradskog prevoza putnika ili posebno obelezenom vozilu kojim se vrsi organizovani prevoz dece omoguci ukljucivanje u saobracaj kad to vozilo izlazi sa stajalista koje se nalazi van kolovoza, odnosno sa prosirenja saobracajne trake koja sluzi za stajaliste.

  Na zadnjoj strani autobusa moze biti  postavljena nalepnica plave ili zute boje koja podseca vozace na navedenu zakonsku odredbu.

 Ako vozilo javnog gradskog prevoza putnika (AUTOBUS, TROLEJBUS) vrsi ukljucivanje na kolovoz sa STAJALISTA IZGRADJENOG NA KOLOVOZU, vozac ovog vozila mora da propusti vozila koja se krecu kolovozom.

  Vozac vozila koje se krece pored vozila javnog prevoza putnika ili pored autobusa kojim se vrsi prevoz za sopstvene potrebe, zaustavljenog na stajalistu, mora da se krece smanjenom brzinom tako da ne ugrozava lica koja u to vozilo ulaze, odnosno iz njega izlaze.

 Ako je stajaliste na sredini kolovoza, vozac mora da zaustavi svoje vozilo iza vozila javnog gradskog prevoza putnika, kad lica, ulazeci, odnosno izlazeci iz tog vozila, moraju da predju preko saobracajne trake, kojom se vozilo krece.