Uzduzne oznake na kolovozu

Uzduzne oznake na kolovozu su :
– neisprekidane linije
– isprekidane linije
– udvojene linije

 Neisprekidana uzduzna linija moze biti :
-crazdelna linija
-ivicna linija

Kraljevo   Razdelna neisprekidana uzduzna linija oznacava zabranu prelazenja vozila preko te linije odnosno zabranu kretanja vozila po njoj. Razdelna linija sluzi za razdvajanje dvosmernih kolovoznih povrsina po smerovima .

  Neisprekidana uzduzna linija kao ivicna linija sluzi da obelezi i istakne ivicu vozne povrsine kolovoza ili razdvoji kolovozne povrsine sa posebnom namenom .To moze biti obelezavanje stvarne ivice kolovoza puta ili trake za kretanje vozila javnog prevoza putnika .Ove linije izvlace se zutom bojom , ali po novom standardu izvlace se belom bojom  .

Isprekidana uzduzna linija moze da bude :
-obicna linija
-linija upozorenja
-kratka i siroka  linija

Koristi se za razdvajanje i obelezavanje razlicitih kolovoznih povrsina i ona se moze prelaziti uz potrebnu paznju i tako da se ne ugrozava bezbednost saobracaja .
oznake na kolovozu  Obicna isprekidana linija sluzi za razdvajanje kolovoznih povrsina na saobracajne trake .

     Linija upozorenja sluzi za najavljivanje neisprekidane linije , njeni potezi su duzi od poteza obicne isprekidane linije .

linija vodilja   Kratka isprekidana linija koristi se za razdvajanje jednosmernih kolovoznih povrsina na saobracajne trake na prilaznim kracima raskrsnice , kao linija vodilja u samoj raskrsnici i za odvajanje trake za vozila javnog gradskog prevoza putnika kada se koristi samo u odredjenim vremenskim intervalima u toku dana .

auto-put  Siroka isprekidana linija sluzi kao ivicna linija za razdvajanje tokova u raskrsnici na putevima van naselja i kao ivicna linija za izdavanje nisa za skretanje i izlivanje , odnosno ulivanje na auto – putevima i putevima rezervisanim za saobracaj motornih vozila .

 Udvojena neisprekidana linija sluzi za razdvajanje dvosmernih kolovoznih povrsina po smerovima kretanja .Preko nje se ne sme vozilom prelaziti niti voziti po njoj .

udvojena isprekidana linija  Udvojena isprekidana linija sluzi za obelezavanje saobracajnih traka sa izmenjivim smerom kretanja na kojima je saobracaj regulisan uredjajima za davanje svetlosnih saobracajnih znakova dvobojnim svetlima crvene i zelene boje .

udvojena  Udvojena kombinovana linija sastoji se od jedne neisprekidane i jedne isprekidane linije ,  koristi se za razdvajanje saobracajnih traka na mestima gde su uslovi preglednosti takvi da dopustaju preticanje samo u jednom smeru kretanja na primer :
-na izlazu iz krivine
-na delu puta niz prevoj …

 

Poprečne oznake na kolovozu

Poprecne oznake na kolovozu obelezavaju se neisprekidanim i isprekidanim linijama , a mogu biti tako izvedene da zahvataju jednu ili vise saobracajnih traka .
Poprecne oznake su : linija zaustavljanja , linije kojima se obelezavaju mesta na kojima vozaci moraju ustupiti prvenstvo prolaza , kosnici , granicnici , pesacki prelazi i prelazi biciklisticke staze preko kolovoza .
 Linija zaustavljanja moze da bude neisprekidana i isprekidana .
stop  Neisprekidana linija zaustavljanja oznacava mesto na kome vozac mora da zaustavi vozilo . Ispred  linije  zaustavljanja  moze se na  kolovozu  ispisati  rec  :  ” STOP ” .

trougao   Isprekidana linija zaustavljanja oznacava mesto na kome vozac mora da zaustavi vozilo , ako je potrebno da propusti vozila koja se krecu putem sa pravom prvenstva prolaza .

pesacki prelaz Pesacki prelaz oznacava deo povrsine kolovoza namenjenog za prelaz pesaka  .

skola   Na kolovozu pored pesackog prelaza  koji se nalazi u blizini skole stoji natpis ‘ Skola ‘ . Vozaci su duzni da sa povecanom opreznoscu predju taj deo puta .