Odstojanje između vozila

Vozac koji se krece iza drugog vozila , duzan je da drzi potrebno odstojanje tako da ne ugrozava bezbednost  saobracaja .

Potrebno odstojanje izmedju vozila treba da je dovoljno , a zavisi od brzine kretanja, vrste i stanja kolovoza, vidljivosti, atmosferskih prilika, stanja vozila i tereta, gustine saobracaja i drugih okolnosti. Potrebno odstojanje mora da bude uvek toliko da vozac moze na bezbedan nacin da izvrsi zaustavljanje a da pri tom ne izaziva opasnost i ne ometa druge ucesnike u saobracaju.

Za potrebno odstojanje u normalnim uslovima saobracaja preporucuje se pola brzine kretanja vozila izrazeno u metrima (n.pr. za brzinu 100 km/h, preporucuje se odstojanje od 50 m) ili odredjivanje odstojanja u kretanju metodom „dve sekunde“. Kod metode „dve sekunde“ – trebate da izaberete neki vidljiv znak ispred sebe i kada vozilo koje ide ispred vas prodje taj znak, i Vi trebate  proci taj znak, ali tek nakon dve sekunde .

Kada se na javnom putu van naselja, sa dve kolovozne trake za dvosmerni saobracaj, na delu puta na kome nije zabranjeno preticanje, krecu jedno za drugim vozila na motorni pogon, najvece dozboljene mase preko 3500 kg ili duzine vece od 7 m, vozaci su duzni da izmedju tih vozila drze odstojanje najmanje 100 m.


Bezbedno odstojanje izmedju vozila je regulisano i saobracajnim znakom